Co z tym VAT-em dla lektur oraz pism?

Właściciele księgarni, punktów sprzedaży z książkami i gazetami przeżywają w ostatnim czasie niesłychanie dużo zmian w kwestii podatku. Otóż chodzi tutaj dokładnie o książki i czasopisma, które sprzedawane muszą być w wskazanej kwocie uwzględniającej dobry podatek. Dotyczy to przede wszystkim wydawnictw, jakie jak nie ulega wątpliwości absorbują się wydawaniem książek na rynek.

Jak można zanotować istnieją rozmaite stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie oraz wyprzedawania książek. Co poniektórzy właściciele takich korporacji rozpoczynają się gubić w całym tym natłoku wiadomości. Należałoby, w następstwie tego przybliżyć cały temat. Otóż podstawową kwotą VAT-u za sprzedawane czy wydawane książki to 5%. Dotyczy to przede wszystkim tradycyjnych książek papierowych, a także czasopism specjalistycznych. Jednakże należałoby tu nadmienić, iż owe artykuły nie mogą być wydawane w nakładzie pokaźniejszym aniżeli 15 tysięcy egzemplarzy. Czasopisma specjalne oznaczone symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Są w stanie one dotyczyć kwestii kulturalnych, edukacyjnych, naukowych, społecznych, medycznych, regionalnych i zawodowych jednak nie mogą być drukowane częściej aniżeli raz w tygodniu. Obejmuje to też czasopisma dla osób niewidomych. Co zajmujące czasopisma, w jakich 20% miejsca jest ofiarowana na krzyżówki czy też zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W przypadku tradycyjnych książek obowiązuje 5% VAT. Jednakże już w przypadku współczesnych e-booków mamy do czynienia z wyższym albowiem, aż 23% podatkiem. Niemniej jednak książki, jakie wydawane są na dyskach lub taśmach, jednak oznaczone są symbolami ISBN mogą korzystać z niższej stawki 5% VAT. Jak, więc widać są różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest niezmiernie rozległa oraz zróżnicowana.

Dla normalnego człowieka stawki VAT na gazety czy czasopisma są mało istotne. Nieczęsto kiedy tak właściwie zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy więcej. Jednakże dla właścicieli księgarni czy wydawnictw i drukarni temat ten jest niezwykle znaczący. W jaki sposób wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są wcale przyjemne. Należałoby, w następstwie tego zawczasu zaznajomić się z całym tematem.

Dodaj komentarz