Okna i parapety w trakcie remontu lokalu mieszkalnego

Przy okazji ocieplania ścian w mieszkaniu, nie wolno zapomnieć o oknach. W starych mieszkaniach są one nieraz w takim stanie, że najlepiej je wymienić, bowiem mimo ocieplania ścian- przez nieszczelne okna ucieka co niemiara ciepła.

Warto również wziąć pod szczególną uwagę względy estetyczne- stare okna w nowej elewacji będą psuły cały efekt. Nowe okna powinno się zamontować przy zewnętrznej płaszczyźnie ściany. Uniknie się w ten sposób mostków w okolicach ościeży. To kłopotliwe wymiana okien (i drzwi) kojarzy się z pomocniczymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Najzyskowniej ze względów cieplnych jest pomału zdemontować te szczegóły oraz przesunąć je do linii ocieplenia. Jeśli nie wolno ich zdemontować lub ewentualnie istnieje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia, może się ocieplić ościeża.

By udało się pomieścić tam grubszą warstwę ocieplenia, tak żeby nie zasłaniała całej ościeżnicy, trzeba skuć tynk. Będziemy również mieli wówczas możliwość sprawdzenia, w jaki sposób jest uszczelniony styk okna oraz muru. Najprawdopodobniej będą to pakuły z wełny lub także zwinięty papier. Należy tę ‚izolację’ usunąć, a powstałą szparę uszczelnić pianką poliuretanową. Najczęściej jest tak, iż stare parapety nie nadają się już do powtórnego montażu. Jest to spowodowane ich stanem i szerokością. Gdy dom jest wykańczany okładziną winylową, niejednokrotnie jej producenci mają w swojej ofercie gotowe prefabrykowane parapety – znacznie więcej na Sprzedaż drzwi. Kiedy dom dopieszcza się oblicówką drewnianą, wolno zastosować parapety z PCW, aluminium bądź stalowe.

Podczas montażu należy zwrócić uwagę na to, aby przestrzeń pod parapetem była porządnie zaizolowana, a wiatroizolacja gwarantowała szczelność. Przy zmianie położenia okien dojdzie jeszcze jeden kłopot- nieodzowność wymiany parapetów wewnętrznych. Naturalnie to wszystko wiąże się też z kosztami i nie wszystkich nas na to stać. Wokół parapetów można również użyć ocieplenia. Materiał ociepleni owy dopieszcza się listwami fasadowymi oferowanym wraz z elementami podstawowymi przez firmy sprzedające elewacje na ruszcie bądź też obróbkami blacharskimi. Do przymocowania szczegółów osłonowych przydatny jest ruszt dystansowy. Dzięki niemu okładzina nie będzie przylegała do warstwy izolacji.

Dodaj komentarz