Stal, blachy – na tym opiera się nowoczesny świat

W największym stopniu powszechnym i zarazem znanym typem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza i węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się również inne metale w celu polepszenia właściwości, najczęściej są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie elementy jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a głównym miejscem do tego jest oczywiście szczególna huta, w jakim miejscu wytwarza się też inne typy stopów metali – wypróbuj blacha trudnościeralna. Do tego, żeby powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku napotykamy wiele typów produktów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia. Do tego, aby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się nadzwyczajny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu różnych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a również zastosowania. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). W następnej kolejności pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: przeciętną, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla zmieniania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź narzędziowym.

Dodaj komentarz