Badania geologiczne w branży budowlanej – kiedy są potrzebne?

Kto z nas w młodości nie był oczarowany dinozaurami, przeróżnego rodzaju odkryciami archeologicznymi. Chyba nieomalże każdy w dzieciństwie przechodził etap chęci by zostać w dorosłym życiu archeologiem. Jest to dziedzina ogromnie fascynująca jednak także nadzwyczaj trudna. Archeologia jest powiązana z inną interesującą gałęzią nauki o Ziemi, a mianowicie z geologią. Jeżeli pragnęlibyśmy na przykład dowiedzieć się czy na opisującej nas działce odnajdują się jakieś, ewentualne szczątki czy skamielin musielibyśmy wynająć archeologa, jaki z kolei zapowiedziałby, iż bez żadnych zahamowań także wypada wynająć geologa. Badania geologiczne przeprowadzane przy badaniach archeologicznych zezwalają o wiele ułatwić przybliżenie wskazanego wieku danych skamielin. Na przykład jeśli dana skamielina leżała w rzeczowej formacji skalnej, która została wcześniej sklasyfikowana oraz wiadomo w ile lat temu musiała dana skała się uformować wolno łatwo wydedukować, że jeżeli skała ma tyle lat to leżąca w niej skamielina będzie również musiała posiadać przybliżony do niej wiek.

Naturalnie jest to znacznie przybliżone oraz uproszczone wyjaśnienie jednak poprawnie wizualizuje jak istotne mogą być badania geologiczne dla archeologów – więcej na geolog. W tej chwili jeśli pragniemy wybudować dom najpierw musimy zakupić właściwy teren do tego typu inwestycji. Najprawidłowiej aby działka nie była zbyt obszerna, bo zadbanie o obszerny teren pochłania znaczne ilości pieniędzy. Zbyt mała działka, z kolei może też spowodować, iż nie wystarcza nam miejsca na własny ogród. Skutkiem tego zaleca się aby działka przeznaczona pod budowę mieszkania miała około ośmiuset metrów kwadratowych.

Najprawidłowiej także aby parcela posiadała także przyłączone wszelkie środki masowego przekazu a też miała pozwolenie budowlane, dzięki temu będziemy mogli ekspresowo rozpocząć prace budowlane. Mimo to zanim rozpoczniemy prace nad wylewaniem fundamentów warto przeprowadzić badania geologiczne, dzięki którym będziemy wiedzieli jakie warunki gruntowe panują pod powierzchnią naszej klarownej działki. Pozwoli nam to dopasować szerokość ław fundamentowych, a też uniknąć prawdopodobnych dodatkowych kosztów połączonych z dalszą budową. Jeśli błyskawicznie oraz sprawnie położymy fundamenty dalsza budowa domu pójdzie już bardzo błyskawicznie. W następstwie tego pamiętajmy by wykonywać badania geologiczne.

Dodaj komentarz