Edukacja pacjenta: przegląd COVID-19 (Podstawy)

Co to jest COVID-19? COVID-19 oznacza „choroba koronawirusa 2019”. Jest ono spowodowane przez wirusa o nazwie SARS-CoV-2. Wirus po raz pierwszy pojawił się pod koniec 2019 roku i szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Jakie są objawy COVID-19? Objawy zwykle zaczynają się 4 lub 5 dni po zakażeniu wirusem. Jednak u niektórych osób pojawienie się objawów może potrwać do 2 tygodni. Niektórzy ludzie w ogóle nie wykazują objawów.

Kiedy objawy się pojawią, mogą obejmować:

  • Gorączka
  • Kaszel
  • Problemy z oddychaniem
  • Uczucie zmęczenia
  • Wstrząsające dreszcze
  • Bóle mięśni
  • Bół głowy
  • Ból gardła

Problemy ze zmysłem węchu lub smaku

Niektórzy ludzie mają problemy trawienne, takie jak nudności lub biegunka. Pojawiły się również doniesienia o wysypkach lub innych objawach skórnych. Na przykład niektóre osoby z COVID-19 mają czerwonawo-fioletowe plamy na palcach rąk i nóg. Ale nie jest jasne, dlaczego i jak często tak się dzieje.

U większości osób objawy ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak niewielka liczba osób poważnie choruje i przestaje być w stanie samodzielnie oddychać. W ciężkich przypadkach ich narządy przestają działać, co może prowadzić do śmierci.

Niektóre osoby z COVID-19 nadal mają pewne objawy przez tygodnie lub miesiące. Wydaje się to być bardziej prawdopodobne u osób, które są na tyle chore, że muszą pozostać w szpitalu. Ale może się to zdarzyć również u osób, które nie zachorowały. Lekarze wciąż dowiadują się o długofalowych skutkach COVID-19. Chociaż dzieci mogą zarazić się COVID-19, rzadziej niż dorośli mają poważne objawy. Więcej informacji o COVID-19 i dzieciach jest dostępnych osobno. (Patrz „Edukacja pacjenta: COVID-19 i dzieci (Podstawy)”).

Czy grozi mi poważne zachorowanie?

To zależy od Twojego wieku i stanu zdrowia. U niektórych osób COVID-19 prowadzi do poważnych problemów, takich jak zapalenie płuc, niedobór tlenu, problemy z sercem, a nawet śmierć. Ryzyko to rośnie wraz z wiekiem. Jest również wyższy u osób z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak poważna choroba serca, przewlekła choroba nerek, cukrzyca typu 2,

przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), niedokrwistość sierpowatokrwinkowa lub otyłość. Osoby, które mają słaby układ odpornościowy z innych powodów (na przykład zakażenie wirusem HIV lub niektóre leki), astmę, mukowiscydozę, cukrzycę typu 1 lub wysokie ciśnienie krwi, mogą również być bardziej narażone na poważne problemy. Zobacz więcej na stronie https://www.nytimes.com/2016/08/20/business/patient-advocates-help-navigate-health-care.html

Jak rozprzestrzenia się COVID-19? Wirus, który powoduje COVID-19, przenosi się głównie z osoby na osobę. Zwykle dzieje się tak, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub rozmawia z innymi ludźmi. Wirus przechodzi przez drobne cząstki z płuc i dróg oddechowych osoby zakażonej jest. Cząstki te mogą z łatwością przemieszczać się w powietrzu do innych osób znajdujących się w pobliżu. W niektórych przypadkach, na przykład w pomieszczeniach, w których wdmuchiwane jest to samo powietrze, wirus w cząsteczkach może przenosić się na inne osoby, które są dalej.

Wirus można łatwo przenosić między osobami mieszkającymi razem. Ale może również rozprzestrzeniać się na spotkaniach, na których ludzie rozmawiają blisko siebie, ściskają ręce, przytulają się, dzielą się jedzeniem, a nawet razem śpiewają. Jedzenie w restauracjach zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ ludzie zwykle przebywają blisko siebie i nie zakrywają twarzy. Lekarze uważają również, że możliwe jest zarażenie się, jeśli dotkniesz powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotkniesz ust, nosa lub oczu. Jednak prawdopodobnie nie jest to zbyt częste. Osoba może zostać zarażona i przenosić wirusa na innych, nawet bez żadnych objawów.

Czy istnieją różne warianty wirusa wywołującego COVID-19?

Tak. Wirusy nieustannie się zmieniają lub „mutują”. Kiedy tak się stanie, może powstać nowa odmiana lub „wariant”. W większości przypadków nowe warianty nie zmieniają sposobu działania wirusa. Ale kiedy wariant ma zmiany w ważnych częściach wirusa, może zachowywać się inaczej. Eksperci odkryli kilka nowych wariantów wirusa wywołującego COVID-19. Wydaje się, że niektóre warianty rozprzestrzeniają się łatwiej niż oryginalny wirus. Mogą również sprawić, że ludzie będą bardziej chorzy.

Eksperci badają różne warianty. Pomoże im to lepiej zrozumieć, jak daleko się rozprzestrzeniły, czy wpływają na ludzi w różny sposób i jak dobrze chronią przed nimi różne szczepionki. Im więcej osób zostanie zaszczepionych przeciwko COVID-19, tym trudniej będzie wirusowi utworzyć nowe warianty. Czy istnieje test na wirusa wywołującego COVID-19? Tak. Jeśli Twój lekarz lub pielęgniarka podejrzewa, że masz COVID-19, mogą pobrać wymaz z nosa lub ust w celu przetestowania. W niektórych przypadkach mogą pobrać próbkę twojej śliny. Testy te mogą pomóc lekarzowi ustalić, czy masz COVID-19 lub inną chorobę.

Do diagnozowania COVID-19 stosuje się 2 rodzaje testów: Testy molekularne – poszukują materiału genetycznego wirusa. Nazywa się je również „testami kwasów nukleinowych”. Test molekularny możesz wykonać w gabinecie lekarskim, przychodni lub aptece. Istnieją również miejsca, w których te testy są dostępne dla wielu osób, często w miejscach przejazdowych. W zależności od laboratorium odzyskanie wyników testu może potrwać nawet kilka dni.

Dodaj komentarz