Wspinaczka i alpinistyka – aspekt ruchów i przygotowania do wycieczek

Praca nóg stanowi podstawowy detal techniki wspinania, w każdych górach oraz skałach. Ogromnie ważne jest wobec tego stosowanie poprawnego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali ulubiony rodzaj gumy, zapewniając właściwe tarcie oraz przy tym nie ścierającej się nazbyt ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z odpowiednio ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub ewentualnie plastikowe, z ciepłymi bucikami w granicach.

Wspinaczka na bazo zawiłych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie często przy braku stopni trzeba pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, żąda kompletnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak nazywane klaterki, w następnej kolejności były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć prędko ścieralną gumą – więcej rad na witrynie http://www.alpinistyka.pl/. Polepszenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z kleistej gumy dla przeróżnych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe powinno przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe i chociaż po części chronić przed deszczem i wiatrem.

Najprzyzwoiciej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody oraz zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową bądź wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego oraz odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Warto także zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. W czasie przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te elementy wyposażenia i wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy również aparat fotograficzny najwygodniej jest transportować w plecaku.

Dodaj komentarz