Wytwórczość kawy oraz jej klasyfikacja – jaki typ zakupić?

Kawę uprawia się wyłącznie w co niektórych państwach. Jest to jednakże wybitnie dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Bodajże wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Oczywiście robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie jedzą, nie piją, wręcz jej nie uwielbiają. Jednakowoż to wyłącznie od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów świadczy to, że musi być wytwarzana w olbrzymich ilościach – oraz tak również jest w rzeczywistości. Wszystkich roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To naprawdę wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niezwykle rozmaite. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był niemal słodkawy. Kawę wypada potrafić przygotować – przetestuj najlepsza kawa z Boliwii. Nieraz taki napój nie jest zbyt wyśmienity – musimy go adekwatnie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy wybitnie przeróżne kawy. Zapakowane są one w różne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych sytuacjach nadzwyczaj długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą stosowną. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, jednakowoż są także i takie kompletnie rozmaite.

Kawę wolno poddać klasyfikacji. Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, jakie są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Niegdyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych sytuacjach było nadzwyczaj zawikłane.

Kupowało się w takim razie kawy w ziarnach oraz przyzwoicie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, aby zdobyć dobrą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być zanadto drobne, jednakowoż oraz nazbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Obecnie mamy niezwykle kolosalny wybór kaw. Są przeróżne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz