Fotografia ślubna – uchwyćmy optymalne momenty życia

Wydawać by się zdołało, iż najłatwiejszymi fotografiami do wykonania są zdjęcia młodej pary. Tymczasem w czasie ceremonii ślubnej dostrzega się tak wiele rozmaitych emocji na twarzach kluczowych bohaterów i uczestniczących w uroczystości gości, iż sam fotografik ma obowiązek być człowiekiem o kolosalnej wrażliwości, aby wszelkie te nastroje zamknąć w obiektywie. Fotografia ślubna żąda uchwycenia sytuacji, chwili, która już się nie powtórzy, a wyłącznie sami zaintrygowani będą mogli ją przywrócić we refleksach.

Najpiękniejsze są zdjęcia, na jakich młoda para cieszy się swoją obecnością, otoczeniem, wzajemnym oddaniem i miłością, bez spoglądania w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografia ślubna stanowi doskonałą pamiątkę, dokument, jaki następne pokolenia będą ze wzruszeniem obserwować, tak jak my dzisiaj oglądamy swoich pradziadków w luksusowych strojach z epoki – weryfikuje to Fotograf ślubny. Czasy zmieniają się dynamicznie, powszednie obrazy z stworzonego przez nas życia każdego dnia przechodzą do historii, należałoby najistotniejsze wydarzenia zatrzymać, chociażby dla potomnych.

Jeszcze kilkanaście lat temu fotografowie bardzo sporadycznie wykorzystywali plener jako tło do fotografii ślubnej. W największym stopniu legendarne były pozowane fotografie w atelier, na tle planszy widokowej przygotowanej przez fotografa. Pole do popisu było gigantyczne. Pani młoda siedzi na ławeczce, pan młody pochyla się nad nią, a za nimi greckie kolumny i ogniste róże.

Wiele w bajkowych odcieniach. Fotografia ślubna w końcu porzuciła czarno-białą formę na rzecz bogatej kolorystyki. Para młoda była długo i skrupulatnie rozmieszczona w trafnych pozach do zdjęcia, pejzaże za nimi były zmieniane, makijaż spływał w świetle mocnych lamp. Kolejny punkt ślubnej imprezy był zrealizowany. W końcu nadszedł czas, kiedy nowożeńcy odkryli, że piękno natury jest o dużo bardziej fotogeniczne niż zakurzone plansze w atelier, fotografia weselna weszła w takim razie odważnie do parków, ogrodów, w góry, słowem otworzyła się na naturalne piękno. Każda pora roku ma własne uroki, jakie skwapliwie stosowane są przez fotografów.

Dodaj komentarz