Najistotniejsze jest bezpieczeństwo – budowanie basenu

Wszystkie dzieci lubią kąpiele. Rzeki i jeziora są jednak skażone. Najbezpieczniej jest kąpać się na basenie. Dziś coraz mniejsze miasta i gminy szczycą się tym, że mają w własnym obrębie ogólnodostępny basen. Są nawet szkoły publiczne, które posiadają własną pływalnię. Nim jednakże poślemy swoje pociechy na basen, najodpowiedniej uczynić, czy jest on odpowiednio zabezpieczony. Stworzona przez nas prywatna kontrola powinna obejmować szatnie, natryski, czystość oraz sam basen. Szatnie muszą posiadać zamykane szafki, które zabezpieczą rzeczy naszych dzieci. Czystość basenu najodpowiedniej uczynić kontrolując stan fugi. Jeśli basen nie jest porządnie czyszczony to w szczelinach oraz zakamarkach znajdziemy brud, osad, a nawet niebezpieczne dla zdrowia grzyby.

Istotne jest także, by uczynić płytki ceramiczne basenowe. Muszą być w poprawnym stanie i chronić przed upadkami. W tym celu wykorzystuje się wyjątkowe płytki antypoślizgowe. Upadek na mokrych płytkach może spowodować poważny uraz kończyn, kręgosłupa, a nawet głowy – polecamy też producent basenów kąpielowych. Coraz więcej szkół w Polsce ma własne baseny. Te, których nie stać na wybudowanie prywatnego organizują zajęcia z pływania na basenach miejskich. Dużo z basenów, na jakich pływania uczą się nasze dzieci, było postawionych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie wszystkie z nich przeszły przez te wszelkie lata rzetelny remont. Źle zabezpieczony basen może być niemniej jednak niebezpieczny, przede wszystkim dla dzieci.

Najistotniejsze dla bezpieczeństwa są właściwe płytki ceramiczne basenowe. Te, które nie spełniają wymogów są przeważnie nadmiernie śliskie. Obrzeża kompetentnego basenu są obłożone, z reguły, dwoma rodzajami płytek. Przy zajściu do drabinek oraz w miejscach, gdzie powierzchnia jest nachylona kładzie się płytki, na jakich poślizgnięcie jest właściwie niemożliwe. Poza tymi obszarami umieszcza się płytki, jakie również chronią przed upadkiem, jednak należą do niższej grupy antypoślizgowej. Takie zagwarantowanie basenu chroni dzieci przed upadkami, jakie są w stanie być ciężarne w skutkach.

Dodaj komentarz