Najmniejsi pomocnicy w ogrodzie – jakim sposobem walczyć ze szkodnikami?

Leżąc w ogrodzie i kontemplując naturę, kwitnące kwiaty, drzewa, słuchając śpiewu pobliskich ptaków, nawet nie zdajemy sobie kwestii z tego, że aby stworzony przez nas ogród cieszył nas każdego roku, przyczyniają się do tego nasi sprzymierzeńcy, jakich wielokrotnie nawet nie spostrzegamy. Należałoby w następstwie tego o nich zadbać, aby w naszym ogrodzie znaleźli schronienie i mogli o niego na swój sposób dbać. Pszczoły, trzmiele, osy, motyle, gwarantują kwitnienie kwiatów oraz roślin. Warto pamiętać, by w ogrodzie posadzić rozmaite rośliny, jakie będą wabić rozmaite owady.

Najlepszym sposobem, by zapewnić w ogrodzie czy na działce słuszną równowagę biologiczna pomiędzy szkodnikami a naszymi sojusznikami, jest racjonalne sadzenie roślin, jakie przyciągną do siebie właściwe gatunki owadów, płazów, ptaków, a te już same będą dbały o zwalczanie szkodników naszych upraw. Męczarnią działkowiczów są mszyce, jakie bardzo niszczą nasze uprawy. Preparaty chemiczne są wybitnie skuteczne w ich zwalczaniu, lecz razem z mszycami giną ich pogromcy, zwłaszcza biedronki – Środki zwalczające osy Target
. Jeżeli zastosujemy taki preparat, prawdopodobnie będziemy musieli go wykorzystywać i w następnym sezonie, ponieważ populacja naszych sprzymierzeńców nie będzie łatwa do odtworzenia.

Jak najmniejsza ingerencja w życie ogrodowej fauny sprawi, że wytworzy się słuszna równowaga między szkodnikami a ich wrogami, z korzyścią dla wszystkich, w głównej mierze dla naszych upraw. Gryzonie, krety, nornice potrafią nam efektywnie uprzykrzyć życie, jakkolwiek metodą prób i błędów znajdziemy w końcu swoja metodę na pozbycie się tych zwierząt z stworzonego przez nas terenu, naturalnie bez używania środków chemicznych.

Dodaj komentarz