Medycyna stosująca zioła – gdzie znaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji farmaceutyków. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są niesłychanie niezdrowe i trujące. Dzisiaj jednakże zioła z powrotem uzyskują godziwą sobie rangę we nowoczesnej medycynie to naturalnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest stosować w przypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych ubocznych środków działania jak większa część medykamentów. Część nowoczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz zdecydowanie odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, jaka ma silne działanie ściągające, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, że same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspomagać antybiotykami – wtenczas rekomendujemy white widow. Polska jest krajem o wybitnie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niezmiernie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomyślne warunki geograficzne też uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy czy też mieli i sprzedaje następnie w formie przypraw czy też też wiąże w pęczki oraz sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne legendarne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują przeznaczenie przede wszystkim w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.

Dodaj komentarz