Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Palenie tytoniu uwalnia do organizmu tysiące substancji chemicznych. Skutkiem tego jest nie tylko uszkodzenie płuc, ale także serca i wielu innych struktur ciała. Ale nawet jeśli paliłeś przez wiele lat, możesz odwrócić te skutki i doświadczyć korzyści zdrowotnych od pierwszych godzin po rzuceniu palenia aż do kilkudziesięciu lat po rzuceniu.

Poniżej przedstawiamy niektóre z wielu kamieni milowych dla zdrowia, których możesz doświadczyć, rzucając palenie już dziś. 20 minut po ostatnim papierosie Pozytywne skutki zdrowotne rzucenia palenia zaczynają się już po 20 minutach od ostatniego papierosa. Twoje ciśnienie krwi i puls zaczną wracać do bardziej normalnego poziomu.

Ponadto, włókna w oskrzelach, które wcześniej nie poruszały się dobrze z powodu ciągłego narażenia na dym, zaczną się ponownie poruszać. Jest to korzystne dla płuc: Włókna te pomagają przemieszczać substancje drażniące i bakterie z płuc, pomagając zmniejszyć ryzyko infekcji. 8 godzin po ostatnim papierosie W ciągu ośmiu godzin poziom tlenku węgla powróci do bardziej normalnego poziomu.

Tlenek węgla to substancja chemiczna obecna w dymie papierosowym

która zastępuje cząsteczki tlenu we krwi, obniżając ilość tlenu dostarczanego do tkanek. Kiedy tlenek węgla zniknie, poziom tlenu zaczyna wzrastać do bardziej normalnego poziomu. Ten zwiększony poziom tlenu pomaga odżywiać tkanki i naczynia krwionośne, które otrzymywały mniej tlenu podczas palenia. 24 godziny po ostatnim papierosie Już po upływie jednego dnia zmniejsza się ryzyko zawału serca.

Dzieje się tak z powodu zmniejszenia zwężenia żył i tętnic, a także zwiększenia ilości tlenu, który dociera do serca i wspomaga jego funkcjonowanie. W tym czasie poziom nikotyny w krwiobiegu również zmniejszył się do pomijalnych ilości. 48 godzin po ostatnim papierosie Po upływie 48 godzin uszkodzone wcześniej zakończenia nerwowe zaczynają się odradzać.

Możesz również zacząć zauważać, że zmysły, które wcześniej były przytępione z powodu palenia, ulegają poprawie. Możesz zdać sobie sprawę, że czujesz zapach i smak rzeczy lepiej niż wcześniej. 72 godziny po ostatnim papierosie W ciągu trzech dni po rzuceniu palenia często łatwiej się oddycha. Dzieje się tak, ponieważ oskrzela wewnątrz płuc zaczęły się rozluźniać i otwierać. Dzięki temu wymiana powietrza między dwutlenkiem węgla a tlenem jest łatwiejsza.

Ponadto, pojemność płuc, czyli zdolność płuc do wypełniania się powietrzem, zwiększa się po około trzech dniach od rzucenia palenia

Tydzień po ostatnim papierosie Tydzień po rzuceniu palenia jest ważny nie tylko dla Twojego zdrowia, ale także dla Twojego sukcesu w rzucaniu palenia na długi czas. Palacze, którzy pomyślnie przejdą przez tydzień bez palenia, mają dziewięć razy większe szanse na skuteczne rzucenie palenia.

Szanse na rzucenie palenia na dobre rosną z każdą próbą. Jeśli uda Ci się wytrzymać tydzień, możesz to zrobić na całe życie. Dwa tygodnie po ostatnim papierosie W ciągu dwóch tygodni od rzucenia palenia możesz zacząć zauważać, że nie tylko łatwiej ci się oddycha. Łatwiej ci również chodzić. Dzieje się tak dzięki lepszemu krążeniu i dotlenieniu. Jak zauważa Uniwersytet Michigan, po około dwóch tygodniach od rzucenia palenia czynność płuc wzrasta nawet o 30 procent.

Reklama Terapia online może pomóc w długoterminowym leczeniu uzależnienia Znajdź terapeutę z sieci profesjonalistów BetterHelp, który pomoże Ci w walce z uzależnieniem. Miesiąc po ostatnim papierosie W ciągu zaledwie jednego, krótkiego miesiąca można doświadczyć wielu zmian zdrowotnych związanych z rzuceniem palenia.

Jedną z nich jest poczucie zwiększonej ogólnej energii

Można również zauważyć, że wiele objawów związanych z paleniem zmniejszyło się, jak np. zatory w zatokach czy duszność przy wysiłku fizycznym. Oprócz tych korzyści, w płucach odrastają włókna, które pomagają utrzymać płuca w zdrowiu. Włókna te mogą pomóc w zmniejszeniu nadmiernego gromadzenia się śluzu i chronić przed infekcjami bakteryjnymi. Zobacz na http://technet.idnes.cz/tipy-na-zajimave-weby-kde-najit-krasy-ceske-prirody-fxa-/sw_internet.aspx?c=A070620_221051_sw_internet_dvr

  • Trzy miesiące po ostatnim papierosie W ciągu trzech miesięcy od rzucenia palenia kobieta może poprawić swoją płodność, a także zmniejszyć ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka.
  • Sześć miesięcy od ostatniego papierosa Po sześciu miesiącach od rzucenia palenia wiele osób zauważa, że jest w stanie lepiej radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami, bez poczucia, że muszą palić.
  • Mogą również zauważyć, że wykrztuszają znacznie mniej śluzu i flegmy.

Dzieje się tak dlatego, że drogi oddechowe są znacznie mniej podatne na stany zapalne bez ciągłego narażenia na dym papierosowy i substancje chemiczne zawarte w papierosach. Rok po ostatnim papierosie Po roku od rzucenia palenia Twoje płuca doświadczą znacznej poprawy stanu zdrowia pod względem wydolności i funkcjonowania. Zauważysz, o ile łatwiej Ci się oddycha podczas wysiłku fizycznego i o ile mniej kaszlesz w porównaniu z okresem palenia. Oprócz tych korzyści zdrowotnych, zaoszczędzisz również znaczną ilość pieniędzy. Palenie papierosów jest drogie. Jeśli palisz jedną paczkę papierosów dziennie, po roku oszczędzasz tysiące dolarów.

Dodaj komentarz