Nowomodna technologia w medycynie – tomografia oraz rezonans

Dzisiaj lekarze coraz częściej twierdzą, iż tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, mimo, iż nie są one groźne dla życia, to niemniej jednak mogą mieć wpływ na nasz organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego także względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, które znajdują się w czasie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wówczas badania w obrębie brzucha oraz miednicy u dam.

Jeśli tomografia komputerowa musi zostać przeprowadzona w czasie, kiedy kobieta jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Dużo przeciwwskazań obejmuje także dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te zrealizować należy na ściśle ustalonych zasadach – przetestuj rezonans magnetyczny kolana. Pacjentów, którzy nie są w stanie pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, jakich kategoryzuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej przystają w głównej mierze: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny polega w głównej mierze na ulokowaniu przypuszczalnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się niesłychanie wysoką energią. W skutku realizowania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Oprócz tego sam aparat, jakim wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny emituje fale radiowe.

Fale te dochodzą do niemal wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie analogicznych fal, a to oznaczane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator użytkuje w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś to naturalnie dzięki temu, że liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu. Następnie z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest dzięki wykonaniu zawiłych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie stosuje w trakcie badania promieni rentgenowskich, co powoduje, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz