Przygotowanie do szpitala

Dobrze jest być dobrze przygotowanym na wizytę w szpitalu. Obejmuje to wiedzę na temat tego, co należy zabrać, znalezienie kogoś, kto zajmie się domem, pracą i życiem rodzinnym, a także poczynienie ustaleń dotyczących powrotu do domu. Przygotowanie do pobytu w szpitalu. Jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć, planując pobyt w szpitalu.

Zachowanie zdrowia

Zanim trafisz do szpitala, postaraj się być tak zdrowy, jak to tylko możliwe. Jedz zdrową żywność, pij mniej alkoholu, ogranicz palenie i dużo odpoczywaj. Jeśli zachorujesz w ciągu kilku dni przed pobytem w szpitalu, zadzwoń do szpitala i powiedz o tym. Dla Twojego bezpieczeństwa może być konieczne przeniesienie pobytu w szpitalu na inny termin, kiedy poczujesz się lepiej.

Branie wolnego w pracy

Jak najszybciej poinformuj swojego pracodawcę, że będziesz potrzebować czasu wolnego od pracy. Być może będzie on musiał znaleźć kogoś, kto pomoże Ci wykonywać Twoją pracę podczas pobytu w szpitalu i w domu, kiedy będziesz dochodzić do siebie. Na przykład, przez kilka tygodni po wyjściu ze szpitala możesz nie być w stanie wykonywać żadnych ciężkich prac związanych z podnoszeniem ciężarów, więc pracodawca będzie musiał znaleźć kogoś, kto będzie mógł wykonać tę pracę za Ciebie. Zadawanie pytań. Jeśli jest coś, czego nie rozumiesz na temat swojego stanu zdrowia lub wizyty w szpitalu, zadawaj lekarzowi tyle pytań, ile potrzebujesz, zanim pójdziesz do szpitala.

Niektóre pytania, które możesz chcieć zadać to:

 • Dlaczego idę do szpitala?
 • Na czym polega zabieg lub operacja, którą mam wykonać?
 • Czy istnieją jakiekolwiek możliwe skutki uboczne lub komplikacje związane z tym zabiegiem lub leczeniem?
 • Jak długo będę czekać na wyzdrowienie?
 • Czy w dniu zabiegu będę musiał przestać jeść lub pić? Jeśli tak, to na jak długo?
 • Jak długo będę przebywać w szpitalu?
 • Jakiego rodzaju pomocy będę potrzebować po powrocie do domu?

Prowadzenie domu i życia rodzinnego. W zależności od tego, jak długo pacjent będzie musiał pozostać w szpitalu, może być konieczne poproszenie przyjaciela, członka rodziny lub sąsiada o zaopiekowanie się pozostałymi członkami rodziny, zwierzętami domowymi lub roślinami, a także o odbieranie poczty i płacenie rachunków.

Podróżowanie do szpitala. Pomyśl o transporcie i ustal, w jaki sposób będziesz podróżować do szpitala – czy będziesz prowadzić samochód, podwiezie Cię ktoś, weźmiesz taksówkę czy skorzystasz z transportu publicznego? Niezależnie od tego, którą opcję podróży wybierzesz, daj sobie dużo czasu na dotarcie na miejsce. Być może warto umówić się z kimś, kto zawiezie Cię do szpitala w tym dniu, abyś nie musiał martwić się o samodzielne prowadzenie samochodu i znalezienie miejsca parkingowego. Dobrze jest zadzwonić do szpitala dzień przed planowaną wizytą (lub wcześniej, jeśli szpital o to poprosi), aby potwierdzić, że przyjdziesz na operację lub zabieg. więcej informacji na ten temat

Korzystanie z sieci wsparcia

Niektórzy ludzie lubią mieć przy sobie członka rodziny lub bliskiego przyjaciela, który będzie ich wspierał podczas pobytu w szpitalu w związku z operacją lub leczeniem. Jeśli pacjent chciałby uzyskać takie wsparcie, powinien poprosić członka rodziny lub przyjaciela z jak największym wyprzedzeniem, aby mogli oni zorganizować sobie czas w dniu operacji lub zabiegu.

Należy powiedzieć rodzinie i bliskim przyjaciołom, że pacjent idzie do szpitala i poprosić jednego członka rodziny lub przyjaciela, aby był głównym kontaktem podczas pobytu w szpitalu. Następnie można poprosić innych przyjaciół i członków rodziny, aby kontaktowali się z tą osobą w sprawie powrotu do zdrowia, zamiast dzwonić do szpitala.

Powiedz swojemu głównemu członkowi rodziny, przyjacielowi lub opiekunowi o swoich życzeniach na wypadek, gdyby coś nieoczekiwanego przytrafiło się Tobie, np. śmierć. Możesz chcieć powiedzieć im takie rzeczy jak:

 • gdzie przechowywane są ważne dokumenty (np. testament)
 • kogo chciałbyś reprezentować, jeśli nie będziesz mógł się już porozumiewać
 • jakiego leczenia oczekujesz
 • czy oddasz swoje narządy
 • kto ma się opiekować innymi osobami wymagającymi opieki (na przykład dziećmi, osobą niepełnosprawną lub starszymi rodzicami).

Co zabrać do szpitala. Może być trudno wiedzieć, jakie rzeczy należy zabrać ze sobą do szpitala. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj personel szpitala, który może być w stanie udzielić Ci informacji na temat tego, co będzie Ci potrzebne. Leki

Udając się do szpitala, należy zabrać ze sobą wszystkie leki, w miarę możliwości w oryginalnym opakowaniu. Przynieś również listę swoich leków, w tym ilość, jaką przyjmujesz, aby personel medyczny wiedział, jakich leków używasz. Powinna ona obejmować wszelkie leki dostępne bez recepty, witaminy i suplementy ziołowe, które zażywasz.

Niektóre przyjmowane przez Ciebie leki mogą mieć wpływ na leczenie i lekarz może poprosić Cię o ich odstawienie. Powrót do domu po szpitalu. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie transportu do domu przed opuszczeniem szpitala.Po powrocie ze szpitala do domu możesz czuć się bardzo zmęczony i nie być w stanie wykonywać czynności w domu, takich jak gotowanie czy sprzątanie.

Posiłki. Zanim pójdziesz do szpitala, ugotuj kilka posiłków lub kup kilka mrożonek i przechowuj je w zamrażarce. Dzięki temu będziesz mieć coś gotowego do jedzenia po powrocie do domu i nie będziesz musiał zużywać dużo energii na gotowanie dla siebie. Przyjaciele lub rodzina mogą również zaoferować gotowanie posiłków dla Ciebie. Jeśli musisz gotować dla siebie, trzymaj całą żywność i narzędzia kuchenne razem, abyś nie musiał się zbytnio przemieszczać.

Dodaj komentarz