Zabiegi podczas rehabilitacji okiem terapeuty

Kiedy pojawia się rehabilitacja, to przeważnie kojarzy nam się ona z czymś strasznym, a powodem takiego kojarzeni jest fakt, iż z reguły rehabilitacji podlegają osoby, jakie ucierpiały w jakimś wypadku, w większości wypadków w wypadku samochodowym lub w wypadku podczas pracy. Tymczasem nie jest do końca prawda, rehabilitacja albowiem dotyczy także innych osób, które przenigdy w życiu nie miały do czynienia z żądnym przypadkiem. Termin terapii rehabilitacyjnej w wielu przypadkach mylony jest też z terminem fizykoterapii. Co prawda rehabilitacja z fizykoterapią wybitnie niejednokrotnie współgra, to jednak oba te działania trochę się pomiędzy sobą różnią.

Rehabilitacja dzieli się przede wszystkim na dwa główne typy – wyróżniamy kurację medyczną i rehabilitację ruchową. Jeśli chodzi o rehabilitację medyczną, to dotyczy ona ludzi niepełnosprawnych również w sposób fizyczny, co jest najczęstsze, jak również ludzi niepełnosprawnych w sposób psychiczny, a w takim razie umysłowy. Celem rehabilitacji jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej sprawności fizycznej lub psychicznej, a jeżeli nie jest to dopuszczalne, to po prostu pomoc w osiągnięciu optymalnej dla jej możliwości sprawności po to, żeby zdołała ona znowu brać czynny udział w społecznym życiu.

Rehabilitacja ruchowa tymczasem to trochę inna kwestia – tu naturalnie w grę wstępuje fizjoterapia, albowiem użytkuje się metody fizjoterapii jakie wprowadza fizjoterapeuta. Dotyczy ona osób z jakąkolwiek dysfunkcją ruchową, a nie osoby niepełnosprawnej. Tu celem fizjoterapeuty nie jest przywrócenie jedynie sprawności, jednak zapobieganie dalszym postępom choroby oraz usunięcie przeróżnych dokuczliwości. Jeżeli chodzi o zasady rehabilitacji, to jest ich parę, a najważniejsze są cztery. Pierwsza reguła to powszechność, jaka głosi, iż Łódź rehabilitacja powinna być realizowana dla każdego, kto ma ku temu potrzeby, że każdy ma prawo do rehabilitacji, bez względu na rozpoznanie, wiek pacjenta oraz w głównej mierze na jego rokowanie. Druga reguła to wczesność, gra toczy się o zapoczątkowanie samego procesu rehabilitacji. Im rozpoczyna się ona wcześniej tym prawidłowiej dla pacjenta, a w takim razie najporządniej jeżeli zacznie się najprędzej jak tylko to możliwe.

Dodaj komentarz