Który dach wyselekcjonować? Wybór dachu w czasie planowania domu

Budowa własnego domu to z pewnością o wiele pokaźniejsze wyzwanie niż kupno już gotowego domu od dewelopera albo również kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to szereg decyzji, które na pewno wypada będzie podejmować, pobierając jako punkt wyjścia wybór właściwej nieruchomości pod budowę, poprzez badanie właściwego projektu, który jesteśmy w stanie znaleźć przeglądając katalogi zawierające projekty domów, aż po wybór odpowiedniej ekipy budowniczej.

Niemniej jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowniczej również będziemy zobligowani do podejmowania pojedynczych decyzji, tak ma prawo być na przykład w sytuacji, kiedy tak właściwie okaże się, iż koszty budowy domu są znacznie wyższe aniżeli zakładana to oryginalna symulacja, wypada wiec wykonać jakieś ruchy dążące do obniżenia kosztów poprzez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Niewątpliwie takie wybory powinny być zgodne z projektem domu, jednakże miarodajne ruchy wolno zrealizować w ramach tego samego projektu, bez umyślnie kolosalnych zawirowań w kompletnym procesie budowy domu. Opcja takiej zamiany jest na przykład wybór materiału, jaki zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest kolosalny wybór osiągalnych na rynku pokryć dachowych.

Konstrukcja domu w końcowej fazie to miedzy innymi naturalnie pokrycie dachu, możemy dopasować materiał pokryciowy w takim stopniu, żeby jego ciężar nie był większy niż akceptowalny w projekcie budynku – może się tak zdarzyć, jeśli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a w związku z tym konstrukcja jest stosunkowo rozkoszna, jeśli chodzi o dach – sprawdź dachy płaskie. W tego rodzaju sytuacji ryzykowne będzie bez konsultacji z architektem zastosowanie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a w następstwie tego przeznaczenie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sprawy zaś nie będzie najmniejszego problemu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, bowiem konstrukcja przygotowana na położenie dachówki ceramicznej wytrwa z pewnością każde inne pokrycie. Ciekawa opcją jest przeznaczenie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozstrzygnięcia jest gigantyczna trwałość danego pokrycia, zalety estetyczne i cena, która jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a w następstwie tego pokrycia wykonanego z blachodachówki.

Dodaj komentarz